Mar 152013
 

Connecticut all-state hockey teamThe 2012-2013 Connecticut boy’s ice hockey all state team as selected by the Connecticut High School Coaches’ Association (CHSCA)

 

DIV. TEAM PLAYER SCHOOL POS. YR.
1 1st Andrew Gore St Joseph D Sr.
1 1st Austin Hansen West Haven F Sr.
1 1st Avery Clair Glastonbury F Sr.
1 1st Bill Vizzo Notre Dame – West Haven F Jr.
1 1st Brendan Hathaway Darien F Sr.
1 1st Chase Gabor Glastonbury G Sr.
1 1st Christian Keator St Joseph F Sr.
1 1st Dan Dupont Xavier D Sr.
1 1st David White Fairfield Prep F Sr.
1 1st Henry Stanton New Canaan F Jr.
1 1st Matt Beck Fairfield Prep G Jr.
1 1st Mike Collins Darien G Sr.
1 1st Sean Henry Fairfield Prep D Sr.
1 2nd Billy D’Amore Fairfield Prep D Sr.
1 2nd Christian La Croix Notre Dame – Fairfield F Jr.
1 2nd Darren Capobianco Notre Dame – West Haven D Sr.
1 2nd Greg Zullo Notre Dame – West Haven F Sr.
1 2nd Joe O’Connor Hamden D So.
1 2nd John Gethings Xavier F Jr.
1 2nd Liam Smith Ridgefield F So.
1 2nd Mike Falanga East Haven F So.
1 2nd Stephen Mettler New Canaan D Jr.
1 2nd Stone Denbok Notre Dame – Fairfield G Jr.
1 2nd Tom Dupont Cheshire D Sr.
1 2nd William Waesche Greenwich D Sr.
2 1st Dan Silvestri Fairfield Warde-Ludlowe D Sr.
2 1st Dylan Podbielski North Branford F Sr.
2 1st Evan Isaacs Newtown F Sr.
2 1st Kevin Murphy Watertown-Pomperaug F Sr.
2 1st Kevin Robinson Fairfield Warde-Ludlowe F Jr.
2 1st Matt DePalma New Milford G Sr.
2 1st Nikolas Nuzzolo Amity G Sr.
2 1st Patrick Melanson Northwest Catholic F Sr.
2 1st Ryan Moore Guilford D Sr.
2 1st Steven Lambrinakos Trinity Catholic F Sr.
2 1st Tyler Hanley Newtown D Sr.
2 1st Zachary White Milford F Jr.
2 2nd Adam Shea Amity F Jr.
2 2nd Avery Boissy Fermi-Enfield-E Granby-Stafford F Sr.
2 2nd Ben Lavallee Milford D Jr.
2 2nd Cole Savona Stamford F Sr.
2 2nd Evan Cedrone East Catholic F Sr.
2 2nd Henry Lee Wilton D Sr.
2 2nd Jake King Suffield-Granby-Windsor Locks F So.
2 2nd Jeff Demers Farmington-Avon-Windsor F Sr.
2 2nd Jeff Greenwood Northwest Catholic F Sr.
2 2nd Joe Accarpio Wethersfield D Sr.
2 2nd Matt Horton Guilford F So.
2 2nd Matt Oman Hand D Sr.
2 2nd Matt Paolini Trumbull G Sr.
2 2nd Pat Dowd Wethersfield F Sr.
2 2nd Robert Petrillo Branford D Sr.
2 2nd Scott Martin Brookfield-Bethel-Danbury D Sr.
2 2nd Sean Stewart Staples-Weston-Shelton F Jr.
2 2nd Tyler Phillipson Westhill G Sr.
2 2nd Zach Powers Conard D Sr.
3 1st Anthony Chiaramonte Norwalk-McMahon G Jr.
3 1st Bailey Brown New Fairfield-Immaculate F Sr.
3 1st Brendon Quirion Rocky Hill-Rham-Middletown F Sr.
3 1st Brendon Richard Newington-Berlin-Manchester F Sr.
3 1st Cody Albert Sheehan F Sr.
3 1st Drew O’Leary Newington-Berlin-Manchester G Sr.
3 1st JP Shimko Joel Barlow D So.
3 1st JR Peritti Bolton-Coventry-Rockville F Sr.
3 1st Kaden Batzinger Lyman Hall-HK F Sr.
3 1st Kyle Whalen Rocky Hill-Rham-Middletown F Sr.
3 1st Ryan Kiernan Sheehan D Sr.
3 1st Will Thompson Hall-Southington D Sr.
3 2nd Andrew Loya Shepaug-Litchfield-Nonnewaug F So.
3 2nd Anthony Arena Norwalk-McMahon D Sr.
3 2nd Cameron Earle Bolton-Coventry-Rockville G Sr.
3 2nd Derek Lyon Lyman Hall-HK F Sr.
3 2nd Jason Steele NFA-St Bernard-Bacon D Sr.
3 2nd Justin Pratte Newington-Berlin-Manchester D Sr.
3 2nd Justin Rose Hall-Southington F Sr.
3 2nd Juston Gagnon EO Smith-Tolland-Windham D Jr.
3 2nd Ross Brancati EO Smith-Tolland-Windham F Jr.
3 2nd Ryan Dobos New Fairfield-Immaculate G Jr.
3 2nd Ryan Suchsland Norwalk-McMahon F Jr.
3 2nd Shane Dushay Masuk F So.

 

In addition, the following individual awards were also given out:

  • DIVISION 1 MVP – David White (F – Fairfield Prep)
  • DIVISION 2 MVP – Patrick Melanson (F – Northwest Catholic)
  • DIVISION 3 MVP – Cody Albert (F – Sheehan)
  • ASSISTANT COACH OF THE YEAR - Michael Richetelli (Amity)

Congratulations to all of this year’s honorees!

 

Secured for spam by MLW and Associates, LLP's Super CAPTCHASecured by Super-CAPTCHA Developed by Goldsboro Web Development..