Feb 262013
 

Taking a look back at the 2011-2012 Connecticut High School Coaches’ Association Boy’s All-State Ice Hockey Team one year later to see where they’ve taken their hockey (or other athletic) careers:

 

DIV. TEAM NAME SCHOOL POS. 2012-2013 SEASON
1 1st Andy Varga Hamden G
1 1st Colby Cretella Notre Dame – West Haven F Phillips Exeter Academy
1 1st Danny McMullan Ridgefield D Connecticut Oilers (EJHL)
1 1st Dave Canfarotta Notre Dame – Fairfield F Trinity-Pawling School
1 1st David White Fairfield Prep F Fairfield Prep
1 1st Drew Mozzer Glastonbury F Cushing Academy
1 1st Ethan Holdaway Glastonbury F Westminster School
1 1st Joseph Bonazelli South Windsor F Penn State University (ACHA – D2)
1 1st Kyle Leyerzapf West Haven D Central Connecticut State University (ACHA)
1 1st Max Rothston Darien G South Kent School
1 1st Sean Wilkinson Ridgefield F College of the Holy Cross (playing lacrosse)
1 1st Tom Worsfold Fairfield Prep D Connecticut Oilers (Empire)
1 2nd Aaron Lickwar Fermi-Enfield G Fermi-Enfield-Manchester
1 2nd AJ Unker Fairfield Prep F Williston Northampton School
1 2nd Christian “CK” Keator St. Joseph F St. Joseph High School
1 2nd Dominic Bazzano Windsor-Avon-Farmington F
1 2nd Hank Glick Darien D
1 2nd Jake Granito New Canaan F Millbrook School
1 2nd Joe Bianchi Amity F Curry College (NCAA – D3)
1 2nd Mike Lee Hamden D The Gunnery
1 2nd Mike Troiano West Haven F Trinity-Pawling School
1 2nd Riley Wikman Fairfield Prep G University of Dayton (ACHA – D2)
1 2nd Stephen Marsico East Haven F Loomis Chaffee School
1 2nd Tyler Carbone Cheshire G
2 1st Christian Blais Newtown F Loomis Chaffee School
2 1st CJ DelVaglio Stamford F
2 1st Craig Wargo Milford F University of Massachusetts-Amherst (ACHA – D2)
2 1st Kenny Cairns Lyman Hall G Southern Connecticut State University (ACHA – D3)
2 1st Matt Lis Wethersfield D Bridgton Academy
2 1st Michael Ahearn Trumbull F
2 1st Michael Allwein Newtown G
2 1st Rob Celentano Branford F
2 1st Ryan Borsari Watertown-Pomperaug F
2 1st Ryan Moore Guilford D Guilford
2 1st Tom Padrevita Suffield-Granby-Windsor Locks D
2 1st Zach White Milford F Milford
2 2nd Dylan Podbielski North Branford F North Branford
2 2nd Garrett Richardello East Catholic D Washington College (playing baseball)
2 2nd Jack Fitzgerald Guilford F Westminster School
2 2nd Jarrett Rennie Hand F
2 2nd Jonathan Meissner Wilton D Junior Players Golf Academy of Hilton Head Island (playing golf)
2 2nd Kevin Murphy Watertown-Pomperaug F Watertown-Pomperaug
2 2nd Lorenzo Stellato New Milford D New Milford
2 2nd Lukas Znosko Westhill F Brewster Bulldogs (Empire)
2 2nd Matt Kobyra Wilton F Hotchkiss School
2 2nd Michael Deane Hand D
2 2nd Nick Burgio Suffield-Granby-Windsor Locks G
2 2nd Patrick Dowd Wethersfield F
2 2nd Riley MacDonald Staples-Weston-Shelton G Elon University (ACHA – D2)
2 2nd Sam Amendola North Branford D Eastern Connecticut State University (ACHA – D2)
3 1st Angus Deane Rockville-Manchester-Stafford F Eastern Connecticut State University (playing lacrosse)
3 1st Brendon Quirion Rocky Hill-RHAM-Middletown F Rocky Hill-RHAM-Middletown
3 1st Cody Albert Sheehan F Sheehan
3 1st Drew O’Leary Newington-Berlin G Newington-Berlin
3 1st Luiz Dibble Brookfield-Bethel-Danbury G Brookfield-Bethel-Danbury
3 1st Mike Mattson Joel Barlow F Taft School
3 1st Nick Briganti Newington-Berlin F Connecticut Wolfpack (MJHL)
3 1st Paul Kindzierski Masuk D
3 1st Richie Henderson Norwalk-McMahon G
3 1st Ryan Hasselberger Rockville-Manchester-Stafford D
3 1st Ryan Kiernan Sheehan D Sheehan
3 1st Steven Segiet Brookfield-Bethel-Danbury F University of North Texas (ACHA – D2)
3 2nd AJ Massaro Northwest Catholic F Springfield College (ACHA – D2)
3 2nd Blake Biancamano St. Bernard-Bacon Academy-NFA F Southern Connecticut State University (ACHA – D3)
3 2nd Frank Bishop Bolton-Coventry-Lyman Memorial D
3 2nd Jack Ryan Shepaug-Litchfield-Nonnewaug F
3 2nd Jason Steele St. Bernard-Bacon Academy-NFA D St. Bernard-Bacon Academy-NFA
3 2nd John Gradante Hall/Southington G Central Connecticut State University (ACHA – D2)
3 2nd Matt Tavani Rocky Hill-RHAM-Middletown D
3 2nd Nick Blaszka Brookfield-Bethel-Danbury D Walpole Express (MJHL)
3 2nd Patrick Callahan Joel Barlow F
3 2nd Patrick Melanson Northwest Catholic F Northwest Catholic
3 2nd Ralph Folino Housatonic/Northwestern D
3 2nd Tanner Vaughn Northwest Catholic D

 

Got an update to this list?  Let us know!

 

Mar 132012
 

2011-2012 Connecticut boy’s ice hockey all state team as selected by the Connecticut High School Coaches’ Association (CHSCA)

Div. Team Player School Pos.
1 1st Andrew Varga Hamden G
1 1st Colby Cretella Notre Dame-West Haven F
1 1st Daniel McMullan Ridgefield D
1 1st Dave Canfarotta Notre Dame-Fairfield F
1 1st David White Fairfield Prep F
1 1st Drew Mozzer Glastonbury F
1 1st Ethan Holdaway Glastonbury F
1 1st Joseph Bonazelli South Windsor F
1 1st Kyle Leyerzapf West Haven D
1 1st Max Rothston Darien G
1 1st Sean Wilkinson Ridgefield F
1 1st Tom Worsfold Fairfield Prep D
1 2nd Aaron Lickwar Fermi/Enfield G
1 2nd AJ Unker Fairfield Prep F
1 2nd Christian Keator St Joseph F
1 2nd Dominic Bazzano Windsor/Avon/Farmington F
1 2nd Hank Glick Darien D
1 2nd Jake Granito New Canaan F
1 2nd Joe Bianchi Amity F
1 2nd Michael Lee Hamden D
1 2nd Michael Troiano West Haven F
1 2nd Riley Wikman Fairfield Prep G
1 2nd Stephen Marsico East Haven F
1 2nd Tyler Carbone Cheshire G
2 1st C.J. DelVaglio Stamford F
2 1st Christian Blais Newtown F
2 1st Craig Wargo Milford F
2 1st Kenny Cairns Lyman Hall G
2 1st Matt Lis Wethersfield D
2 1st Michael Ahearn Trumbull F
2 1st Michael Allwein Newtown G
2 1st Robert Celentano Branford F
2 1st Ryan Borsari Watertown/Pomperaug F
2 1st Ryan Moore Guilford D
2 1st Tom Padrevita Suffield/Granby/Windsor Locks D
2 1st Zachary White Milford F
2 2nd Dylan Podbielski North Branford F
2 2nd Garrett Richardello East Catholic D
2 2nd Jack Fitzgerald Guilford F
2 2nd Jarrett Rennie Hand F
2 2nd Jonathan Meissner Wilton D
2 2nd Kevin Murphy Watertown/Pomperaug F
2 2nd Lorenzo Stellato New Milford D
2 2nd Lukas Znosko Westhill F
2 2nd Matthew Kobyra Wilton F
2 2nd Michael Deane Hand D
2 2nd Nick Burgio Suffield/Granby/Windsor Locks G
2 2nd Patrick Dowd Wethersfield F
2 2nd Riley MacDonald Staples/Weston/Shelton G
2 2nd Sam Amendola North Branford D
3 1st Angus Deane Rockville/Manchester/Stafford F
3 1st Brendon Quirion Rocky Hill/RHAM/Middletown F
3 1st Cody Albert Sheehan F
3 1st Drew O’Leary Newington/Berlin G
3 1st Luiz Dibble Brookfield/Bethel/Danbury G
3 1st Mike Mattson Barlow F
3 1st Nicholas Briganti Newington/Berlin F
3 1st Paul Kindzierski Masuk D
3 1st Richie Henderson Norwalk/McMahon G
3 1st Ryan Hasselberger Rockville/Manchester/Stafford D
3 1st Ryan Kiernan Sheehan D
3 1st Steven Segiet Brookfield/Bethel/Danbury F
3 2nd A. J. Massaro Northwest Catholic F
3 2nd Blake Biancamano NFA/St Bernard/Bacon F
3 2nd Frank Bishop Bolton/Coventry/Lyman Memorial D
3 2nd Jack Ryan Shepaug/Litchfield/Nonnewaug F
3 2nd Jason Steele NFA/St Bernard/Bacon Academy D
3 2nd John Gradante Hall/Southington G
3 2nd Matt Tavani Rocky Hill/RHAM/Middletown D
3 2nd Nick Blaszka Brookfield/Bethel/Danbury D
3 2nd Patrick Callahan Barlow F
3 2nd Patrick Melanson Northwest Catholic F
3 2nd Ralph Folino Housatonic D
3 2nd Tanner Vaughn Northwest Catholic D

STATE MVP’s:
Division 1: David White, Fairfield Prep / Sean Wilkinson, Ridgefield
Division 2: Craig Wargo, Milford
Division 3: Nicholas Briganti, Newington/Berlin

Secured for spam by MLW and Associates, LLP's Super CAPTCHASecured by Super-CAPTCHA Developed by Goldsboro Web Development..